تحصیل در هلند

تحصیل در هلند در سال 2020 با توجه به کیفیت بالای آموزشی و شرایط مطلوب زندگی می تواند یکی از گزینه های بسیار مناسب باشد. بر اساس گزارشات منتشر شده در رابطه با شرایط تحصیل در هلند، بیش از 2000 دوره آموزشی به زبان انگلیسی در کشور هلند وجود دارد که انگلیسی زبان ها قادر به استفاده از آن خواهند بود. بر خلاف بسیاری از کشورهای جهان، دانشجویان انگلیسی زبان به راحتی می توانند در محیط شهری نیز با مردم ارتباط برقرار کنند.

هلند یکی از کشورهای تاریخی قاره اروپاست و ابنیه تاریخی فراوانی در این کشور وجود دارد. دانشجویان بین المللی در هلند به نسبت دانشجویان خارجی در کشورهای دیگر با استقبال بیشتری روبرو خواهند شد و همین مسئله برای حضور دانشجویان بین المللی از 160 کشور جهان در هلند کافی بوده است. از نظر امنیتی، کشور هلند یکی از امن ترین کشورهای جهان است و به عنوان دهمین کشور شاد جهان شناخته شده است.

تحصیل در هلند

در شمال غربی قاره سبز اروپا، کشوری ملقب به سرزمین گل ها و آسیاب های بادی به نام هلند وجود دارد. این سرزمین زیبا با آلمان و بلژیک به ترتیب از شرق و جنوب هم مرز است. همچنین با دریای شمالی از غرب و شمال مرز آبی دارد. چهار شهر بزرگ هلند شامل آمستردام، روتردام، لاهه و اوترخت می باشند. پایتخت کشور هلند شهر زیبای آمستردام است که بزرگترین شهر آن نیز می باشد. آمستردام سومین فرودگاه پر تردد در جهان را دارا می باشد. روتردام بعد از آمستردام در جایگاه دوم بزرگ شهر های هلند قرار دارد و بزرگترین بندر اروپا نیز به شمار می آید. جمعیت این کشور حدود عدد 16.500.000 نفر است. زبان رسمی این کشور هلندی) ( Dutch است. دین اکثریت مردم کشور هلند مانند سایر کشور های اروپایی مسیحیت اما بسیاری هم دین خاصی مورد پذیرش قرار نداده اند. پول رایج  در این کشور یورو می باشد. همچنین کشور هلند در بین شاخص های بین المللی آزادی مطبوعات، پیشرفت انسانی، آزادی اقتصاد، کیفیت زندگی و همچنین خوشبختی در رده های برتر قرار دارد.

نقشه هلند

تحصیل در هلند را می توان یکی از محبوب ترین انتخاب ها برای دانشجویان بین المللی در قاره اروپا دانست که از دلایل این محبوبیت می توان عواملی مانند سطح کیفی بالا در آموزش، نرخ شهریه نسبتاً مناسب و دوره های ارائه شده بسیار به زبان انگلیسی (مردم هلند به تسلط زیاد در زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم مشهور هستند) را نام برد.

هلند یکی از قدیمی ترین و برجسته ترین سیستم آموزش عالی جهان را دارد که به قرن شانزدهم 2016 حضور دارند که همه – در سال 2105 QS میلادی بر می گردد. 13 دانشگاه هلند در رنکینگ جهانی آن ها در لیست 300 انشگاه برتر جهان و همچنین 5 دانشگاه هلندی در بین 100 دانشگاه برتر جهانی قرار گرفتند.

تحصیل در مقاطع مختلف در کشور هلند

در ادامه اطلاعت مختصری و مفیدی در رابطه با تحصیل در مقاطع مختف در کشور زیبای هلند قرار گرفته است

شرایط تحصیل در هلند در مدارس این کشور برای سطح های ابتدایی و دبیرستان امکان پذیر می باشد. محتویات و ساختار برنامه تحصیلی شما ممکن است با آن چه در برنامه تحصیلی شما وجود دارد، متفاوت باشد. مدارس پیش ابتدایی و ابتدایی از سن 6 سالگی در این کشور شروع می شود و به مدت 6 سال طول خواهد کشید. بعد از این مقطع دانش آموزان بایستی وارد مقطع دبیرستان شوند. دانش آموزان می توانند وارد مدارس فنی حرفه ای شوند که به مدت 4 سال می تواند طول بکشد. سایر دانش آموزان باید 5 سال تحصیلات خود را در دبیرستان بگذرانند تا بتوانند دیپلم خود را از این کشور اخذ نمایند. بعد از دیپلم نیز دانش آموزان باید یک سال آموزش مقدماتی دانشگاه را سپری کرده تا واجد شرایط ورود به دانشگاه شوند. اگر چه زبان انگلیسی در هلند به خوبی صحبت می شود، اما برای مدارس این کشور بایستی دانش آموزان تسلط کامل بر زبان هلندی را داشته باشند.

در کشور هلند بعضی از مدارس خصوصی وجود دارند که به زبان انگلیسی هستند و در حدود 16.000 یورو تا 18.000 یورو برای دانش آموزان هزینه خواهند داشت. همچنین دانش آموزان نیاز به سرپرستی دارند که باید همراه آن ها به کشور هلند بیایند. علاوه بر سطح آموزشی و برنامه های تفریحی و آموزشی فوق درسی، منشور اخلاقی نکته قابل توجهی است که در مدارس هلند رعایت می شود. تمامی افراد از حیث نظر کلاس، ثروت، وضعیت، جنسیت و نژاد در یک ارزشی انسانی قرار خواهند داشت.

مدارس هلند

لیسانس در هلند طی چهار سال به طول می انجامد. برای ورود به مقطع کارشناسی باید گفت که در طول سال دانشجویان بین المللی در سال 5 نوبت می توانند اقدام به ثبت کنند. کشور هلند دارای 17 دانشگاه و موسسه آموزشی می باشد که در مقطع لیسانس می تواند به دانشجویان بین المللی خدمات ارائه بدهد. دانشجویان برای ثبت نام در مقطع لیسانس باید مدارک و شرایط لازم را داشته باشند. اولین مدارک، مدارک تحصیلی شامل دیپلم 12 ساله و ریز نمرات دانشجو است. تحصیل در هلند در مقطع لیسانس 4 سال به طول می انجامد و زبان تدریس در این دوره زبان آلمانی است به همین دلیل متقاضیان باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند در مقطع کارشناسی باید  مدرک زبان آلمانی را داشته باشند. قابل ذکر است کسانی که مدرک زبان آلمانی B1 یا B2 خود را در ایران اخذ کرده اند، نسبت به کسانی که متقاضی شرکت در دوره های کالج زبان آلمانی در هلند هستند، راحت تر می توانند ویزای تحصیلی کشور هلند را بگیرند. شهریه دانشگاه ها در مقطع لیسانس سالیانه حدود 7000 تا 11000 یورو می باشد. دانشجویان در مقطع لیسانس می توانند 10 ساعت در هفته را مشغول کار شوند. حقوق این افراد در هفته چیزی حدود 80 تا 100 یورو میباشد. لازم به ذکر است تحصیل در هلند بدون مدرک زبان زبان انگلیسی مقدور نیست و از الزامات پذیرش در دانشگاه های هلند و اخذ ویزای تحصیلی این کشور مدرک زبان انگلیسی است.

شرایط تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد نیز از قواعد خاص خود پیروی می کند و برای دانشجویان بین المللی این امکان در دسترس هست. طول دوره مدت تحصیل کارشناسی ارشد بین 1.5 سال تا 2 سال می باشد. مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی مدارک تحصیلی شامل دیپلم 12 ساله و مدرک لیسانس، مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 است. همچنین دانشجویان باید معدل بالای 13 را دارا بوده و انگیزه نامه خود را نیز ارائه دهند. همچنین یکی از شرایط تحصیل در هلند، داشتن سابقه کاری مدیریتی می باشد.دانشجویان می توانند دوره فوق لیسانس خود را در کمتر از 2 سال به پایان برسانند. شهریه دانشگاه ها در مقطع فوق لیسانس سالانه مبلغی حدود 11000 تا 15000 می باشد. در این مقطع دانشجویان اجازه کار 20 ساعت در هفته را دارند که حقوق آنها در هفته حدود 160 تا 200 یورو می باشد. ادامه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های هلند 4 سال به طول می انجامد که دانشجویان در این مقطع تحصیلی یا می توانند با بورسیه تحصیلی این مقطع تحصیلی را سپری کنند یا خودشان شهریه دانشگاه را پرداخت کنند. دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکترا در هلند می شوند ، در ماه مبلغی حدود 2000 دلار حقوق دریافت می کنند به همین دلیل رقابت برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های در هلند همراه با بورسیه تحصیلی بسیار زیاد است.

کسانی که داوطلب اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکترا هستند باید مدرک لیسانس و فوق لیسانس خود را از دانشگاه های معتبر داشته باشند. علاوه بر آن باید مدرک زبان آیلتس 6.5 و مقالات بینالمللی را داشته باشند . همچنین داوطلبین اخذ بورسیه تحصیلی می بایست یک استاد مشاور برای پشتیبانی تز دکترای خود داشته باشند. دانشجویانی که همه و یا اغلب این شرایط را داشته باشند شانس بیشتری برای اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکترا در دانشگاه های هلند را دارند. دانشجویان در مقطع دکترا می-توانند 30 ساعت در هفته را به کار مشغول شوند و مبلغی حدود 240 تا 300 یورو در هفته حقوق دریافت کنند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند کاملا متفاوت از بقیه کشورهاست و متشکل از سه دوره زیر است:

لیسانس (3 سال) + فوق لیسانس (3سال) + کارآموزی (1 سال)

اکثر دانشگاه ها در دوره لیسانس به زبان انگلیسی تدریس می شود و دوره فوق لیسانس به بالاتر تدریس به زبان هلندی می باشد دانشجویان بایستی تحصیل خود را باید زبان هلندی انجام دهند و تا سطح B2 باید آماده باشند . برای دوره کارآموزی دانشجویان باید حتما به زبان هلندی مسلط باشند.

برخی از دانشگاه های ارائه دهنده دروس پزشکی و دندانپزشکی در هلند:

University of Groningen
Maastricht University
Radboud University
University of Amsterdam

هزینه دوره های پزشکی و دندانپزشکی در مقطع لیسانس حدود 3000 یورو در سال برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا می باشد و امکان نقل و انتقال دانشجویان در هلند با سایر کشورها به دلیل متفاوت بودن نظام آموزش پزشکی و دندانپزشکی در این کشور وجود ندارد. یکی از شرایط پذیرش متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند برای ثبت نام دوره های کارشناسی پزشکی و دندانپزشکی داشتن آیلتس  6.5 آکادمیک می باشد.

دولت هلند در مقاطع مختلف تحصیلی این شرایط را برای افراد به وجود می آورد تا بتوانند از امکانات بورسیه تحصیلی که دولت در اختیار دانشجویان قرار داده است. به طوری کلی شرایط تحصیل در هلند برای تمام دانشجویانی که از طریق تحصیل اقدام می نمایند و در طول مدت دوره خود زبان هلندی را فرا می گیرند، تحصیل برای آن ها به صورت رایگان می باشد. بورسیه تحصیلی نیز در مقطع دکتری در هلند نیز برای دانشجویان که نمره زبان بسیار خوب و معدل بالا را دارا می باشند، امکان پذیر است. اما باید توجه داشت کسانی که شامل بورسیه تحصیلی می شوند، از کار دانشجویی هنگام تحصیل منع می شوند. از میان دانشگاه هایی که بورسیه تحصیلی را ارائه می دهند می توان به دانشگاه آمستردام، دانشگاه اوترخت، دانشگاه دولتی هلند و دانشگاه لیدن اشاره کرد.

هزینه های تحصیل و زندگی در هلند

تحصیل در هلند برای دانشجویان بین المللی با توجه به رشته انتخابی و دانشگاه های مختلف می تواند هزینه های مختلفی را در مقاطع تحصیلی انتخاب شده در بردار داشته باشد. هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی در مقطع لیسانس می تواند عددی بین 8.000 الی 10.000 یورو در سال باشد. همچنین هزینه های تحصیل در رشته های فوق لیسانس 12.000 الی 13.000 یورو می باشد. اما در برخی از رشته های تحصیلی که در زیر شاخه های گروه رشته MBA قرار می گیرد می تواند هزینه ای حدود 13.000 الی 16.000 یورو نیز داشته باشد. همچنین هزینه تحصیل در هلند با دوره های فنی یک ساله ، می تواند مبلغی حدود 12.000 الی 13.000 یورو هزینه داشته باشد. هزینه های زندگی در هلند نیز نسبت به کیفیت و سطح بالای زندگی در این کشور متناسب می باشد.
به طور کلی، هزینه های زندگی در هلند 88 درصد گران تر از ایران، همچنین هزینه های اجاره در هلند 145 درصد گران تر از هزینه های اجاره در ایران است

تحصیل در هلند و بررسی ویزای همراه

شرایط تحصیل در هلند برای آن دسته از دانشجویان قصد الحاق همراه به خود را دارند مناسب است و این افراد می توانند از امکان فراهم شده توسط دولت برای الحاق همراه استفاده نمایند. بنابراین آن دسته از دانشجویان بین المللی که شرایط تحصیل در لیسانس و فوق لیسانس در هلند را دارند، می توانند بعد از حدود 1 الی 3 ماه از اقامت خود در هلند و بعد از ثبت نام حضوری در دانشگاه این کشور، به راحتی واجد شرایط درخواست الحاق می باشند. همچنین نیاز است فرد همراه برای طول اقامت خود در خاک هلند مقداری از تمکن مالی در حساب بانکی خود نشان دهد. همچنین شرایط منع کار دانشجویی برای فرد همراه هم قابل اجرا است. در صورتی که فرد همراه بتواند از یک شرکت در هلند پیشنهاد شغلی را دریافت کند منعی را برای کار ندارد. همچنین همراه فرد دانشجو از امکاناتی مانند اجازه تحصیل در خاک هلند را دارا می باشد.

شرایط کار پس از تحصیل در هلند

کشور هلند امکاناتی را برای دانشجویان بین المللی که تحصیلات خود را در این کشور به اتمام رسانده اند، ارائه می دهد. از آن جا که کشور هلند، کشوری مسن می باشد و از طرفی بازار کار خوبی را در اروپا دارد به نیروی کار متخصص با تحصیلات دانشگاهی نیاز دارد. بنابراین دانشجویان بین المللی پس از اتمام دوره تحصیل خود می توانند به مدت یک سال پس از تحصیل در خاک کشور هلند اقامت داشته باشند و با شرکت ها و کمپانی های این کشور مصاحبه انجام دهند. اگر شخص با کارفرما های کشور هلند قرارداد ببندد، می تواند اقامت و ویزای کاری خود را از دولت این کشور اخذ بنماید. شرایط تحصیل در هلند که موقعیت کاری پس از تحصیل فراهم می آورد نیاز به دانش زبان هلندی دارد و بنابراین در طول تحصیل خود می توانند از دوره های رایگان زبان هلندی استفاده بنمایند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا هلند

دانشجویان بعد از پذیرش از دانشگاه های هلند، نیاز است برای ورود به خاک این کشور ویزای تحصیلی خود را از سفارت این کشور اخذ نمایند. گفتنی است که علاوه بر نامه پذیرش دانشگاه که برای فرد دانشجو صادر شده است، لازم است تا سایر مدارکی که در قسمت زیر عنوان می شود را تهیه بفرمایند:

1- نامه پذیرش دانشگاه : شخص باید نامه ی پذیرش از دانشگاه را همراه خود داشته باشد.
2- نامه تمکن مالی: مقدار تمکن مالی 12000 الی 13000 یورو به مدت 3 الی 4 ماه
3- نامه سلامت پزشکی
4- گواهی عدم سو پیشینه
5- انگیزه نامه

چناچه شخص تمامی مدارک خود را به سفارت این کشور ارائه دهد، پس از تایید صحت درستی بر مدارک می توانند اقامت تحصیلی خود را اخذ کنند و به خاک این کشور ورود پیدا کنند و از امکانات و شرایط تحصیل در هلند استفاده کنند. لازم به ذکر است که ویزا هلند در سفارت هلند در تهران صادر میگردد و امکان تردد آزاد در کلیه 25 کشور عضو شنگن را خواهید داشت.

مشاوران ما در کشور هلند آماده هستند تا بهترین، کامل ترین و مطمئن ترین خدمات را به شما ارائه کنند جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت مشاوره لطفا  فرم مشاوره رایگان ما را تکمیل کرده تا در اسرع وقت با شما در تماس باشیم. شرایط امسال موسسه برای هلند ویژه تر از هر سال است.

شماره های تماس (ساعت تماس 9 الی 20 – پنجشنبه ها تا 13) 
021-88786341
021-88856317

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.